wtorek, 27 stycznia 2015

6 pytań, które od Was otrzymałam odnośnie WegeBobo (i odpowiedzi oczywiście)

Czasami dostaję mejle. :)
Zawsze, gdy widzę taką wiadomość w skrzynce jest mi bardzo miło, że ktoś zatrzymał się na chwilę i zainteresował moim blogiem.
Postanowiłam zebrać kilka pytań i odpowiedzieć na nie tutaj, być może odpowiedzi komuś się przydadzą.


1. Czy Twoja ciąża była wegetariańska i co na to lekarz ginekolog ?

Tak, moje obydwie ciąże były wegetariańskie. Obydwie ciąże przebiegały prawidłowo. Wszystkie wyniki badań były prawidłowe. Co do lekarza ginekologa, to uważam, że lekarz ginekolog niekoniecznie jest specjalistą odnośnie żywienia i być może ma nikłą wiedzę na czym polega dieta wegetariańska. Przy pierwszej ciąży poinformowałam moją lekarz ginekolog na temat diety i na szczęście trafiłam na lekarza, który nie miał żadnych obiekcji cd. wegetarianizmu. Natomiast podczas drugiej ciąży nie poinformowałam ginekologa o diecie. Dlaczego? Jakoś rozmowa na ten temat się nie wywiązała, a ja podczas kolejnej ciąży byłam pewna, że nasza zdrowa i zróżnicowana dieta jest jak najbardziej ok.

2. Jak dzieci reagują, że WegeBobo ma inne jedzenie w przedszkolu?

Szczerze mówiąc to nie wiem. :) Tzn. wiem, ale jedynie z relacji WegeBobo, który mówi, że wszystko jest w porządku. On nigdy też nie narzekał, że dostaje coś innego niż dzieci, a czasami jest wręcz dumny, że ma takie a takie jedzenie. Raz na jakiś czas zapytam go: co dzieci dzisiaj jadły?, to zazwyczaj nie pamięta.

3. Jak radzisz sobie z gotowaniem codziennie do przedszkola, jak pogodzić to z pracą, domem itd. ?

Więc tak: podstawową zasadą, którą musisz spełnić, żeby gotować swojemu dziecku do przedszkola jest fakt, że w domu na co dzień też gotujesz- i wtedy to nie jest takie uciążliwe.
W tym roku jestem na trochę lepszej pozycji, bo po prostu jestem w domu i nie chodzę regularnie do pracy. Ale w zeszłym roku chodziłam i jakoś dało się to ogarnąć. Przyznaję- czasami pomaga babcia, która podrzuci jakąś zupkę. 
Rzeczywiście, najbardziej uciążliwe jest gotowanie dwóch dań, bo sama do tej pory nie miałam takiego nawyku i zazwyczaj jedno danie nam wystarczało. Więc trzeba było stworzyć sobie jakiś system. Najłatwiej byłoby stworzyć sobie plan na cały tydzień - plan musi być elastyczny, bo okaże się np. że zostaną nam resztki z dnia poprzedniego i z nich można zrobić coś fajnego.
Do przedszkola robię proste potrawy, bez zbędnego wymyślania. 

4. Gdzie robisz "wegetariańskie" zakupy?

Pytanie ciekawe. Wydaje mi się, że obrazuje trochę, że nadal panuje przekonanie, że wegetarianizm jest drogi i wymyślny. A tak nie jest. Zdrowa i naturalna dieta nie jest droga i nie trzeba szukać jej komponentów w specjalnych miejscach. Choć można oczywiście. Większość zakupów robię w supermarketach, które obecnie oferują ogromną ilość potrzebnych produktów. Soczewice, ciecierzyce, inne strączki, kasze, mąki, nasiona itd. dostępne są w takich sklepach jak tesco, biedronka czy lidl. Zakupy w sklepach ze zdrową żywnością też robię- ale rzadko. Szukam wtedy takich sklepów, które oferują dużą gamę produktów, w wcale niewysokich cenach i niedużymi kosztami przesyłki.

5. Czy WegeBobo je wszystko co gotujesz/ podajesz?

Ha! Chciałabym... . WegeBobo jak każde inne dziecko ma swoje momenty "jadkowania" i "niejadkowania". Ma swoje smaki i gusta. Często ma tak, że jednego dnia naleśnika nie ruszy, a na drugi dzień zje takich trzy. Życie.:)

6. Co robisz, gdy WegeBobo nie chce czegoś zjeść?

Cóż mogę zrobić... pozwalam mu na to. Szkoda czasu na namawianie i proszenie, bo wiem, że jeżeli nie chce to nie zje i już. Czy proponuję coś innego? A zdarza się, ale tylko wtedy, gdy coś takiego gotowego posiadam. Mogę zaproponować coś innego, nie uważam, że muszę grozić mu głodowaniem do następnego posiłku. Warunek jest jeden: to co mu proponuję jest również wartościowym posiłkiem, a nie zastępnikiem- zapychaczem. 

7. Jakie książki odnośnie żywienia dzieci polecasz? 

Może nie wszystkie są to stricte książki dotyczące diety wegetariańskiej w żywieniu dzieci, ale bardzo pomocne i przydatne książki to:

"Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą" Bożena Żak-Cyran
"Wzmacniaj odporność prostym pożywieniem" Bożena-Żak Cyran
"Zdrowy Maluch" Magdalena Sikoń, Monika Skowron
"Moje dziecko nie chce jeść" Carlos Gonzales
"Bobas lubi wybór" Gill Rapley, Tracey Murkett

Macie jakieś pytanie? Piszcie! W komentarzach, na Facebook'u lub kontaktujcie się mejlowo. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz