piątek, 7 marca 2014

Książki o zwierzętach, które uczą empatii

Wybaczcie przerwę kulinarną, ale dużo się działo/dzieje. Oby jak przyjdzie wiosna było łatwiej.
  
Dziś będzie o książkach dla dzieci, które pokazują świat zwierząt w sposób pozwalający dostrzec, że są one nie tylko osobnikami, które żyją, ale i przeżywają, odczuwają i potrzebują.

Z serii Nature Storybooks (wydawnictwo Walker Boks) mamy dwie książeczki na razie. Niestety niedostępne w języku polskim- szukałam, ale nie znalazłam. (Może wkrótce się ukażą, jakby ktoś szukał tłumacza to jestem do dyspozycji:))

All Pigs Are Beautiful, Dick King-Smith

Opisuje jakie są świnki, a świnki są bardzo podobne do ludzi jak się okazuje. Lubią rozmawiać, lubią się przytulać, lubią jeść- mogą jeść to wszystko, co ludzie,  mają gorsze homory i mają własne zdanie, lubią żyć czysto (naprawdę!). Jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy ludźmi a świnkami: ludzie mogą być przystojni, zwyczajni lub brzydcy, a wszystkie świnki są piękne. :)

 
"Maciora rodzi zazwyczaj od 8 do 12 prosiątek na raz. Każdy z nich wybiera swojego prywatnego sutka i powraca do niego przy każdym karmieniu."Ice Bear, Nicola Davis


Członek plemienia Inuit opowiada o niedźwiedziach polarnych, którym jest zawsze ciepło w temperaturze 40 stopni mrozu, a nawet niższej. Niedźwiedzie polarne mogą iść przez wiele dni i płynąć setki mil bez przerwy.  Są świetnymi łowcami, ale są również bardzo łagodne. Mama niedźwiedzi rodzi zazwyczaj dwa niedźwiedziątka na raz, rzadziej jedno, a jeszcze rzadziej 3. Taki nowonarodzony niedźwiadek  waży jedynie 600g- tyle co świnka morska! Dorosłe niedźwiedzie często walczą dla zabawy, tak, aby żadnemu nic się nie stało.

Wprawdzie książki są w języku angielskim, ale czytamy je na różne sposoby: czasami tłumaczę zdanie po zdaniu, czasami po prostu opowiadam, czasami opowiadamy swoje własne historie.


Dlatego nie jemy zwierząt, Ruby Roth

O tej książce pisałam w zeszłym roku: Dlatego nie jemy zwierząt. W książce znajdują się różne zwierzęta poddawane masowym hodowlom przez ludzi.

Kurczaki, indyki, kaczki i gęsi ściśnięte są w klatkach, bez możliwości odkrywania świata. Indyki wspólnie przeżywają żałobę, są bardzo wrażliwe.

Świnki biorą kąpiele błotne, aby ochłodzić swoje ciało. Świnka żyjąca na wolności nigdy nie załatwia się w miejscu, w którym je i śpi.


Krowy miewają różne nastroje. Na fermach krowy nie mogą mieszkać ze swoimi rodzinami ani zasmakować świeżej trawki na łące.

Ryby potrafią bezdotykowo poczuć inne ryby, jedzenie i inne przedmioty.


A moze macie jakieś swoje ulubione książki tego typu? Ciąg dalszy nastąpi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz