piątek, 13 lipca 2012

Mit białka.

Powszechnie uważa się, że białko jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Jest to prawda, ponieważ, jak wszyscy wiemy,  to białko buduje nasze ciało oraz jest niezbędne przy syntezie wielu produktów metabolicznych. Skoro białko jest tak ważne, to na pewno potrzebujemy go bardzo dużo i trzeba się wysilać, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią jego ilość. I tu pojawia się mit!

Tak na prawdę, ilość białka potrzebna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania nie jest wcale taka duża: Tabela z Mit białka, Amanda Woodvine, http://www.zostanwege.pl/pobieranie

Chcę być silny i zdrowy?!
Dr R. Chittenden z Yale University analizował dietę niskobiałkową u sportowców i stwierdził, że 44-53 g białka są wystraczające aby prowadzić aktywne życie.

Ok, więc z ilością nie trzeba się zbytnio kombinować, ale co z jakością białka?

Nasz organizm potrzebuje 8(organizm dziecka 9) aminokwasów, których sam nie jest w stanie wytworzyć. Produkty zwierzęce i soja zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Inne  roślinne źródła białka  również zawierają niezbędne aminokwasy, zazwyczaj z wyjątkiem jednego czy dwóch. Tak więc można spożywać odpowiednią ilość białka nie spożywając produktów zwierzęcych:
Tabela z Mit białka by Amanda Woodvine,  http://www.zostanwege.pl/pobieranie

Patrząc na powyższe tabele, można zauważyć jak łatwo jest skomponować "pełno-białkowy" posiłek, a wiadomo, że posiłków spożywamy w ciągu dni kilka. Zestawiając ze sobą np. dwa produkty roślinne, nie tylko urozmaicamy sobie dietę, smak potrawy i dostarczamy różnorodnych składników mineralnych, ale również tworzymy wysokiej jakości wartościowe białko, tak jak w przypadku roślin strączkowych i ryżu.
Tak na prawdę, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość kalorii baaardzo ciężko byłoby o niedobór białka. Pod warunkiem oczywiście, że nasza dieta  nie składa się ze słodyczy i śmieciowego jedzenia.
Bardzo dobrym źródłem białka roślinnego są: produkty sojowe (tofu, mleko sojowe), rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica), nasiona i orzechy oraz 
zboża.

Mieszkańcy dolin Kaghan, Glitzt i innych górzystych terenów Pakistanu odżywiają się pszenicą, kukurydzą, ziemniakami, cebulą i owocami. Są oznakami świetnego zdrowia, braku otyłości i długiego życia.

Natomiast wydaje mi się, że łatwiej jest dostarczyć organizmowi za dużo białka niż nabawić się niedoboru. Spożywanie zbyt dużej ilości białka zwierzęcego może powodować chorobę nerek, cukrzycę tupu 2 czy chorobę sercowo-naczyniową. Spożycie białek zwierzęcych łączy się zazwyczaj ze spożyciem dużej ilości tłuszczów nasyconych i tzw. niedobrego cholesterolu. 

Temat nie jest wcale tak obszerny jakby się wydawało, ale myślę, że warto to sobie uporządkować. Korzystałam ze świetnego artykułu, który możecie pobrać w całości tutaj: mit białka oraz z książki "Ochraniać wszelkie życie" P. Kapleau.

 To teraz trochę białkowego orzeźwienia!
Składniki:  schłodzone mleko sojowe/ ryżowe plus owoce:wyżej jagody, niżej melon galia. Wrzucamy do blendera i po chwili pijemy soczysty koktail.
Więc oto rozwiązanie zagadki:)

I jeszcze akcja po:
Jak mnie złapiesz, to może się umyję:)
Pozdrawiamy:)

Aha, zapomniałabym. Jesteśmy na facebook'u: http://www.facebook.com/WegeBoboIInnePrzyjemnosci . Zapraszam!

1 komentarz:

  1. Super! Tak trzymaj! Obyś zdobyła również serca innych czytelników;))

    OdpowiedzUsuń