sobota, 8 września 2012

Jabłka!

Nie znam się na jabłkach kompletnie - nazwy odmian nic mi nie mówią (więc jak ktoś się zna proszę o krótką charakterystykę i podpowiedź, które najlepsze!). Wprawdzie jabłka nie są zbytnio wartościowe, ponieważ witaminy w nich zawarte po obróbce termicznej ulegają zniszczeniu, ale...według mnie, są najbardziej wszechstronnym owocem i pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo. 
U nas jabłka występują głównie w postaci deserów, które znikają błyskawicznie.

Jabłecznik sypany (inspiracja: Nakarmić duszę. Jola Słoma i Mirek Trymbulak)

Składniki:
ok. 1kg jabłek ( może być więcej, bo mi często brakuje jednego jabłka)
1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki cukru (brązowy trzcinowy)
1 szklanka kaszy manny
1/2 kostki margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cynamon

Jabłka ucieram na tarce o dużych oczkach, jeżeli jest dużo wody, to odcedzam. Mieszam z cynamonem. W drugim naczyniu mieszam produkty sypkie (oprócz cynamonu). Blaszkę smaruję margaryną. Następnie układam produkty warstwami. 1/3 części sypkiej, na to połowa jabłek, następnie kolejna część sypka, jabłka i na koniec część sypka. Na wierzch ścieram na tarce (duże oczka) margarynę. Pieczemy w 200 stopniach przez 40-50 minut.

najnowsze foto



Przepyszne na ciepło z porcją lodów śmietankowych lub waniliowych.


Jabłka pod INNĄ kruszonką

4-6 jabłek
Jabłka obieramy ze skórki, kroimy na kawałeczki. W misce mieszamy z kopiastą łyżką mąki i 2 łyżkami cukru.

Kruszonka:  Pół szklanki płatków owsianych zmielonych w młynku mieszamy z 1/4 szklanki oleju rzepakowego, dodajemy pół szklanki wiórków kokosowych, znowu kilka łyżek  oleju, dalej po łyżce zmielonego słoneczniki i siemienia lnianego, kilka łyżek cukru. Jeżeli jest bardzo suche to dodajemy oleju i mieszamy. Jabłka przekładamy do wysmarowanej margaryną formy, na wierzch wrzucamy kruszonkę. Pieczemy około 30 minut w 200 stopniach. Gdy góra mocno zbrązowieje, a jabłka nadal są twarde to wyłączamy górne grzanie lub zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy jeszcze 10 minut.
Świetnie smakuje polane kefirem.
tak wygląda kruszonka

2 komentarze:

  1. Ta kruszonka z płatków to mi z nieba spadła :) uwielbiam owoce pod kruszonką, ale ze względu na wysoki cholesterol nie mogę jeść masła, więc olej rzepakowy jest tu dla mnie wybawieniem (obniża cholesterol) :)

    OdpowiedzUsuń