poniedziałek, 5 października 2015

Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci

Nie było mnie tu ponad miesiąc i być może wypadałoby, żebym wpadła z jakimś przepisem....ale nie. Dziś coś innego. Wrzesień/październik to miesiące intesywne jeżeli chodzi o wydarzenia bliskościowe. Warsztaty, Tydzień Bliskości, Konferencja Bliskości... Uff dużo tego. W tym roku miałam możliwość uczestniczyć również w I Ogólnopolskiej Konferencji Noszenia Dzieci. Kibicowałam organizatorce od początku i po prostu nie mogło mnie tam zabraknąć!

Konferencja odbyła się 26 września w Poznaniu. Na konferencji pojawili się nie tylko doradcy chustonoszenia, specjaliści, ale również miłośnicy chustonoszenia i chust.

Już od samego rana rozpoczoczął się panel wykładów i dyskusji.
Tematy były bardzo różnorodne. 
Pierwszy wykład dotyczył rodzajów splotów w chustach tkanych oraz ich właściwościach.

Kolejny wykład wygłoszony przez fizjoterapeutkę NDT Bobath p. Szeligę, dotyczył prawidłowej pielęgnacji niemowląt w pierwszym roku życia dziecka. Na wykładzie zostały omówione prawidłowe i nieprawidłowe odruchy u niemowląt. Bardzi ważną część wykładu było omówienie jak nieprawidłowa pielęgnacja (podnoszenie, noszenie) opiekunów może wpłynąć na tworzenie się nienaturalnych odruchów, postaw i jak zaburza prawidłowy rozwój. W kontekście chustonoszenia przypomniało to nam, że nosić w chuście należy dobrze, z dbałością o szczegóły i uważnie. 

Po krótkiej przerwie kawowej odbył się panel dyskusyjny na temat kangurowania. W tym czasie wzięłam udział w warsztacie praktycznym wiązania chusty długiej z pomocą kółek z gościem specjalnym, Melanie Konswal z Carry In Style, która przyleciała specjalnie do nas z Holandii. Bardzo fajny, motywujący warsztat, aby próbować nowych wiązań.

Po przerwie obiadowej w roli głównej wystąpili tatusiowie noszący (swoje maluchy w chustach oczywiście). Ciekawa dyskusja pokazała męskie spojrzenie na świat chustonoszenia, które jak się okazuje - tak ja to odczułam- wcale nie tak bardzo różni się od naszego. I choć tatusiowie może tak łatwo nie świrują na punkcie chust, to zdarza im się to również.

Ostatnim tematem było chustonoszenie w warunkach trudnych takich jak samotne rodzicielstwo czy depresja poporodowa. Temat utwierdził mnie w przekonaniu, że jako doradca chustonoszenia nie przychodzę do ludzi tylko z chustą, ale też często ze wsparciem, dobrym słowem, podbudowaniem.

Oprócz wykładów na uczestników konferencji czekały stoiska producentów chust i nosideł miękkich, akcesoriów okołochustowych, wydawnictwa Mamania, a także takie atrakcje jak konkursy z nagrodami (które jakimś cudem przegapiłam :(), oraz niespodzianki od sponsorów min. nosidła i chusty dla doradców.


Takie wydarzenia dają mi zawsze mnóstwo energii do dalszej pracy- nie tylko z ludźmi, ale i nad sobą. To nie tylko poszerzanie wiedzy i kompetencji, ale również świetna okazja na spotkanie znajomych z "branży", z forów internetowych, wcześniej poznanych doradców.


A teraz trochę zdjęć:


 Jeszcze raz ogromne gratulacje i podziw dla organizatorów!
Szczególnie dla Magdy- pomysłodawczyni z Akademia Chustonoszenia Lulamy. To co? Widzimy się za rok? 

P.S. A jakbyście chcieli zobaczyć fajną fotorelację z wydarzenia, to wejdźcie tu: 
http://haniachcepatyka.pl/2015/09/ogolnopolska-konferencja-noszenia-dzieci-fotorelacja/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz