niedziela, 17 maja 2015

Zamiast cukru. Czym słodzić? cz.1.

Słodki smak towarzyszy nam już od urodzenia. W końcu mleko mamy jest słodkim pożywieniem- nic więc dziwnego, że dzieci tak uwielbiają słodkości, kojarzą się one z czymś przyjemnym.

Już jakiś czas temu postanowiliśmy zrezygnować z białego cukru. Gościom do słodzenia proponuję brązowy cukier trzcinowy jednak wcale nie jest taki zdrowszy) lub ksylitol. Do wypieków, deserów i innych słodkości wybieramy inne "słodzidła". Uwierzcie, że pod odstawieniu cukru smak się zmienia, wiele rzeczy staje się niesamowicie za słodkie i unikanie go wychodzi nam na zdrowie.
I wcale nie jest tak jak wcześniej mówiłam, że kawy nie da się wypić bez cukru. 

Zazwyczaj desery i wypieki staram się słodzić owocami lub suszonymi owocami. Do ciastek owsianych świetnie nadają się super słodkie banany, do owsianek i jaglanek: suszone morele, daktyle, rodzynki. Czasami jednak potrzebujemy sięgnąć po coś innego. Stosując zamienniki cukru, nie tylko pozbywamy się szkodliwego produktu z diety, ale zyskujemy takie, które dodatkowo dostarczają nam wiele wartości odżywczych.
Oto kilka zamienników cukru, które obecnie mam w szafce:

Od lewej: ksylitol, syrop daktylowy, melasa trzcinowa, miód

Miód 
Gościł u nas w dużych ilościach ze względu na to, że moja mama ma pasiekę. Miód jest bardzo odżywczy i ma działanie prozdrowotne min. obniża ciśnienie krwi, pomaga w detoksykacji, ma działanie bakteriobójcze, antybiotyczne i antywirusowe. Niestety podgrzanie miodu powoduje utratę jego wielu cennych wartości. Podgrzanie niszczy wosk, co sprawia że miód staje się tylko słodką substancją. Tracimy również właściwości antybakteryjne i lecznicze.
Mimo tego często stosowałam miód do wypieków szczególnie ciasteczek. 
Często stosuje również miód w postaci płynnej do słodkich past lub ewentualnie słodzenia napojów (pamiętajcie, aby nie dodawać miodu do gorącej herbaty).
źródło: http://zielonyzagonek.pl/podgrzewaj-miodu/


Melasa trzcinowa
Jest to ciemny i gęsty syrop o specyficznym zapachu i smaku. Powstaje jako produkt uboczy przy produkcji cukru spożywczego i jak się okazje, "zabiera" mu wszystkie wartości. Ma sporo żelaza niehemowego, które jest gorzej przyswajalne- warto spożyć je ze źródłem witaminy C, aby poprawić przyswajalność. Jest źródłem wapnia, miedzi, magnezu i manganu.
Gdzie stosować: zamiast cukru do herbaty/kawy (dodaje dodatkowy aromat), posmarować nią chleb, do naleśników, dodatek do owsianki, jogurtu naturalnego, zjeść łyżeczką.
O melasie więcej (w języku angielskim): http://spiritfoods.net/health-benefits-of-blackstrap-molasses/  oraz  http://www.livestrong.com/article/366034-benefits-of-blackstrap-molasses/.

Syrop daktylowy
Zwany też "miodem daktylowym". Powstaje z suszonych owoców daktyli. Bardzo łatwo można go przygotować samemu- namoczone daktyle miksujemy z wodą lub zagotować z wodą, a następnie zblendować. Taki domowy syrop niestety trzeba szybko spożyć. Można również zakupić syrop daktylowy przygotowywany ze skoncentrowanego soku z daktyli. 
Daktyle mają mnóstwo wartości: zawierają witaminy A, B1, B2, B6 i kwas pantotenowy, mają sporo potasu, miedzi manganu i magnezu! Są dobrą dawką energii.
Używam do: jaglanek, owsianek, na naleśniki, kanapki, do słodzenia napojów (aby dać fajny aromat herbacie), polewa do lodów. 
W ogóle kojarzy mi się z krajami arabskimi i to daje taką nutkę egzotyki.

Ksylitol
Dosyć kontrowersyjny rodzaj słodziwa. Możemy przeczytać o nim wiele dobrego, ale też opinie mówiące, że jest to kolejny produkt wprowadzony na rynek dobrą reklamą. Jednak z wielu źródeł wynika, że ksylitol znany jest już od wielu, wielu lat, ale został po prostu wyparty przez tańszy i powszechniej występujący cukier trzcinowy. Naturalny jest pozyskiwany z kory brzozy.
Z pewnością zalety ksylitolu to:
-ma bardzo niski indeks glikemiczny; ma mniej kalorii niż cukier i hamuje łaknienie na słodycze; ma działanie przeciwpróchnicze (zaleca się min. aby po umyciu zębów, wziąć odrobinę ksylitolu, rozpuścić w buzi w ślinie, przepłukać tak jamę ustną)-występuje w pastach do zębów; hamuje rozwój drożdżaków, pleśni i grzybów w układzie pokarmowym ponieważ nie fermentuje- dlatego też nie rosną na nim drożdże piekarskie; stosowanie przy leczeniu Helicobacter Pyroli.
Ksylitol nie jest polecany niemowlętom i dzieciom do lat trzech- między innymi dlatego, że dzieciom w tym wieku nie poleca się cukrów dodatkowych wcale. Spożycie więkiszej ilości ksylitolu może mieć działanie przeczyszczające. Jest bardzo szkodliwy dla psów.

Zakupiłam ksylitol niedawno i użyłam go dwa razy do ciasta i oferuję gościom zamiast cukru do kawy i herbaty. Także dużego doświadczenia z ksylitolem nie mam.
Więcej informacji: wegetariański świat

Znacie? Używacie?
Już wkrótce kolejna część zamienników cukru.

3 komentarze:

  1. Ostatnio coraz częściej zastanawiam nad alternatywą dla cukru. Sama od dawna już nie słodzę, kupnych słodyczy staram się unikać (choć nie zawsze się da), ale niestety zdarza mi się sięgnąć po domowe ciasto na białym cukrze. Jakiś czas temu zdecydowałam się na zakup ksylitolu, który bardzo polecała mi moja instruktorka fitnessu - teraz używam go właśnie do domowych wypieków. Zastanawiałam się jeszcze nad jakimś słodem, który umiliłby mi poranne owsianki, a Twój wpis bardzo fajnie podsumował informacje o nich :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. największa bolączka ksylitolu to cena, prawda?
      dzięki za komentarz :)

      Usuń
  2. My jeszcze uzywamy stewię. Zastanawiam się też, czy matki karmiące mogą jeść ksylitol... Wkrótce będzie nas to dotyczyć i słyszałam przeróżne opinie, łącznie z tym że nie ma dokładnych badań na ten temat i lepiej się powstrzymać.

    OdpowiedzUsuń